Wazy pot-pourri

2014-02-20 19:08:00


Wazy pot-pourri

Dekoracyjne wazy przeznaczone do przechowywania pachnideł pojawiły się po raz pierwszy we Francji w połowie XVIII wieku. Naczynia szybko zyskały popularność w domach arystokracji oraz mieszczaństwa. Wazy produkowane były przez większość uznanych manufaktur, obecnie należą do ciekawszych obiektów kolekcjonerskich.


W XVIII wiecznych pałacach i mieszkaniach sprawy higieny traktowane były po macoszemu. Kąpano się rzadko, a nieprzyjemne zapachy próbowano tuszować wszelkimi olejkami i pachnidłami. Nic dziwnego, że pojawienie się pierwowzorów współczesnych odświeżaczy powietrza, waz pot-pourri, spotkało się z powszechnym zainteresowaniem. Samo znaczenie słowa „potpourri” ma negatywny wydźwięk, określano tak zepsuty, zbutwiały dzban lub przedmioty ze zbyt dużą ilością namalowanych motywów. Wazy wykonywano z metali szlachetnych, fajansu i porcelany, do środka wkładano płatki kwiatów, zioła, przyprawy, których zapach wydobywał się poprzez otwory umieszczone w pokrywie naczynia. Pot-pourri były ustawiane najczęściej na kominkach, kredensach, bądź w centralnym miejscu stołu w jadalni. Warto dodać, że naczynia na pachnidła tzw. alabastrony były używane w starożytnej Grecji oraz Egipcie. Alabastrony miały kształt cylindrycznego, gruszkowatego dzbana z płaskim wylewem, na którym rozcierano olejki eteryczne. Popularne w dobie oświecenia pot-pourri charakteryzowały się wyszukanymi kształtami i zdobieniami, a ich posiadanie świadczyło o zamożności właścicieli naczynia. Spośród wyrobów licznych manufaktur największą popularnością cieszyły się pot-pourri produkowane w fabryce w Miśni oraz Sèvres.

 

Potpourri Miśnia


W manufakturze w Miśni powstawały wazy pot-pourri w kształcie urny, pokrywane były dekoracjami w żywych barwach.


Potpourri Miśnia


Miśnieńskie wazy charakteryzowała wyjątkowo bogata, niekiedy wręcz przesadna, dekoracja malarsko-rzeźbiarska. Figurkami zdobiono nie tylko korpus, ale też pokrywy waz. Przeważały motywy roślinne takie jak kwiaty, liście, czy owoce.


Potpourri Miśnia