Postindustrialny pejzaż – malarstwo Joanny Pałys

2014-02-18 15:22:00


Postindustrialny pejzaż – malarstwo Joan...

Joanna Pałys jest jedną z ciekawszych artystek młodego pokolenia. Maluje pejzaże miejskie, jednak nie te „oficjalne”, z głównymi atrakcjami turystycznymi. Interesuje ją pejzaż postindustrialny, skrywający swoją historię, dziś już zaniedbaną i zapomnianą.


Joanna Pałys urodziła się w 1981 roku w Świdnicy. W latach 2003-2008 studiowała na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Za pracę dyplomową z malarstwa, zrealizowaną pod kierunkiem prof. Stanisława Kortyki oraz z Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce pod kierunkiem prof. Wojciecha Kaniowskiego otrzymała nagrodę Najlepszy Dyplom 2008 wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aneks z grafiki uzyskała w pracowni prof. Przemysława Tyszkiewicza, w Katedrze Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Poza malarstwem tradycyjnym tworzy grafikę oraz murale. Uczestniczyła w licznych wystawach zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jej prace pojawiają się na aukcjach młodej sztuki polskiej, które cieszą się coraz to większą popularnością.


Punktem wyjścia dla obrazów Joanny Pałys jest pejzaż – charakterystyczny pejzaż przemysłowy poza centrami wielkich miast. Miejsca, które mijamy obojętnie i których powolnego zanikania nie zauważamy. Choć jej malarstwo wydaje się być „chłodne” i bezosobowe, to poprzez intuicyjny i naturalny wybór motywu staje się bardziej osobiste. Inspiracją dla artystki jest otoczenie, w jakim się wychowała i w którym dostrzega pewnego rodzaju piękno. Piękno to stara się uchwycić i zachować na płótnach, które – choć z pozoru kruche i nietrwałe - być może przetrwają dłużej, niż utrwalone na nich monumentalne budowle Do tej pory powstały trzy główne cykle malarskie: „Nokturny”, „Pejzaże postindustrialne” oraz najnowszy „Obiekty” – naznaczony pobytem w Indiach, których artystka regularnie bywa. W odległych od kraju rodzinnego Indiach zafascynowała się architekturą w stylu Le Corbusiera, indyjskim modernizmem. Prace Joanny utrzymane są w ponurej, monochromatycznej kolorystyce szarości, czerni, przyciemnionego niebieskiego. Niekiedy uwydatnia bryłę budynku przy użyciu rozbielanych szarości, które i tak sytuuje w zabrudzonej kolorystyce pejzażu. Modelując elementy budowli nie skupia się na detalu, lecz posługuje się znakiem. Za pomocą linii i plam barwnych tworzy elementy przywołujące na myśl przemysłowy pejzaż. Tematyka i kolorystyka prac Joanny sprawia, że świat przedstawiany przez artystkę może wydawać się dość smutny i ponury. Gdy przyjrzymy się mu bliżej zauważymy jednak, że te postindustrialne manufaktury, zakłady poprzemysłowe i metalowe konstrukcje emanują niezwykłą siłą wyrazu. Budowle, które przywoływać mogą scenerię z koszmarów zaczynają być na swój sposób piękne. Przedstawiane obiekty to już niemalże relikty ubiegłego stulecia, które lada moment odejdą w zapomnienie. Na płótnach artystki oddziałują na widza swoją wielką siłą , która wydaje się być nieprzemijająca. Opustoszałe miejsca, na których nie ma ludzi, zdają się być tworami ponadnaturalnymi, zmuszającymi do głębszej refleksji.


Ważniejsze nagrody, stypendia i realizacje malarskie:

 • Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt \"Obiekty\" /2010/,
 • Nagroda Firmy Sennelier w II Międzynarodowym Biennale Obrazu „Quadro-Art”, Galeria ZPAP „Na Piętrze”, Łódź /2009/,
 • Nagroda Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego, nagroda Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, 
 • Nagroda Kwartalnika Artystycznego Format, 18. OPMM Promocje 2008, Galeria Sztuki, Legnica /2008/,
 • Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego Najlepszy Dyplom 2008, Wrocław /2008/,
 • Realizacja malarstwa ściennego w Hotelu Bloom, Bruksela /2008/,
 • Realizacja malarstwa ściennego na terenie Browaru Mieszczańskiego, Wrocław /2008/,
 • Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego /2007/2008/,
 • Stypendium Prezydenta Wrocławia w dziedzinie kultury i sztuki /2007/2008/,
 • Wyróżnienie w konkursie Dialog z Kulturą w kategorii rysunek, ASP Wrocław /2007/.


Ważniejsze wystawy indywidualne:

 • \"Pejzaż Industrialny\", Galeria H87, Arnhem, Holandia /2010/,
 • \"Obiekty\", Galeria Awans, Legnica /2010/,
 • \"Pejzaż Postindustrialny\", Galeria Na Solnym, Wrocław /2008/,
 • \"Pejzaż Postindustrialny\", Galeria Młodych Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS, Wrocław /2008/,
 • Wystawa dyplomowa \"Pejzaż Postindustrialny\", Galeria Miejska, Wrocław /2008/.


Joanny Pałys, z cyklu pejzaży industrialnych


Joanny Pałys, z cyklu pejzaży industrialnych

Opracowała: MSŹródło: joannapalys.com