Komikowi bohaterowie idą pod młotek

2014-02-10 19:00:00


Komikowi bohaterowie idą pod młotek

Kapitan Kloss, Kajko i Kokosz oraz Filutek – tych i wielu innych bohaterów z kultowych komiksów zobaczymy na aukcji w warszawskiej Desie. Polski rynek komiksowy do największych nie należy, jednak wydarzenia z ubiegłego roku mogą zapowiadać wzmożone zainteresowanie inwestorów i kolekcjonerów tą nietypową dziedziną sztuki.


13 lutego 2014 roku DESA Unicum (ul. Marszałkowska 34-50) zaprasza na Aukcję Komiksu i Ilustracji, na której koneserzy sztuki komiksu będą mieli okazję nabyć plansze z kultowych tytułów. Na aukcji wystawionych będzie 79 pozycji, ceny wywoławcze zaczynają się już od 200 złotych.


Ubiegły rok zaowocował szeregiem wydarzeń kulturalnych, których celem było przybliżenie publiczności zagadnień związanych ze sztuką komiksu. Na uwagę zasługują wystawy poświęcone tej dziedzinie, m.in. wystawa prac Przemka Truścińskiego (BWA Wrocław, Jelenia Góra, Galeria Zderzak), otwarcie galerii Cheap East w poznańskim Centrum Kultury Zamek, wystawa „Tadeusz Baranowski. Powrót”, czy też szczecińskie wydarzenie „Komiks polski i jego twórcy”, któremu towarzyszyła aukcja sztuki komiksu. Polski rynek komiksu jest w swojej początkowej fazie, jednak wydarzenia takie jak Aukcji Komiksu i Ilustracji świadczą o popularyzacji i popycie na ten rynek.


Podczas nadchodzącej aukcji miłośnicy tej dziedziny będą mogli wylicytować uznane dzieła rysunkowe autorstwa m.in. Janusza Christa („Kajtek i Koko”, „Kajko i Kokosz”), Henryka Jerzego Chmielewskiego zwanego potocznie Papcio Chmielem („Tytus, Romek i A’Tomek”), Mieczysława Wiśniewskiego („Kapitan Kloss”), Bogusława Polcha („Kapitan Żbik”), czy Zbigniewa Lengrena („Profesor Filutek”). Dodatkowo w ofercie znalazły się ilustracje książkowe znanych twórców tej dziedziny: Józefa Wilkonia, Jana Marcina Szancera, Stasysa Eidrigeviciusa, a także legendarne realizacje do książek Wandy Chotomskiej oraz Marii Konopnickiej. Warto nadmienić, że wystawiana sztuka komiksu to zbiór rysunków skomponowanych na stronie określanych jako plansza komiksowa (comic art) oraz okładki.


Polski rynek sztuki komiksowej na tle rynku Amerykańskiego, czy Francuskiego prezentuje się bardzo mizernie. Zagraniczne domy aukcyjne bardzo chętnie wprowadzają sztukę komiksu do swojej oferty, co więcej komiks traktowany jest na równi z innymi dziedzinami. Uznane domy aukcyjne zajmują się profesjonalną sprzedażą sztuki komiksu: Bud Plant's, Christie's, Heritage, Howard Lowery, Sotheby's i inne, a niektóre, np. Artcurial, wręcz specjalizują się w tego rodzaju usługach. Przeprowadzone analizy ukazują że na rynku amerykańskim średnia sprzedaż plansz i okładek komiksowych wynosi od 1 do 5 milionów miesięcznie. Najbardziej pożądane okazy potrafią osiągać rekordowe wyniki, jak np. okładka The Amazing Spider-Man #328”, która została sprzedana za niespełna 2 miliony złotych.


Polski rynek sztuki wydaje się otwierać na alternatywne dziedziny sztuki, w tym komiks. Ceny rynkowe sztuki komiksu są u nas wciąż stosunkowo niskie. Biorąc pod uwagę sugerowany rozwój tego sektora, kupowanie tego rodzaju dzieł w tym momencie może okazać się dość pewną i opłacalna inwestycją. Dodatkowo wartość rynku sztuki komiksu z pewnością wzrośnie ze względu na zmianę techniki tworzenia dzieł, gdzie tradycyjne sposoby tworzenia plansz komiksowych wypierane są obecnie przez techniki cyfrowe. Niepowtarzalność odręcznie namalowanych rysunków z pewnością wpłynie w przyszłości na szacowane wartości „analogowych” dzieł komiksowych.Źródło: www.desa.pl


Opracowała: MS